Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrenci işleri ve telefon iletişim bilgileri

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrenci işleri ve telefon iletişim bilgileri

Açık Lise ya da Açık Öğretim Lisesi olarak bilinen AÖL, belirli bir nedenden dolayı örgün eğitimine ara vermek durumunda kalmış kişilerin liseden mezun olabilmelerini sağlamak amacı ile kurulmuş bir kurum olduğu belirtilmektedir. 1992 yılında alınan bir karar, eğitim ve öğretimin herkesin hakkı olduğunu ve okuldan ayrılmak durumunda kalan öğrencilerin dışarıdan derslere katılarak mezun olabilmelerinin önünü aralamıştır. AÖL eğitimleri örgün öğretimden ziyade uzaktan eğitim modelini benimsemektedir. Dijital ortamlar üzerinden alınan eğitimler kişilerin eğitim alanından geri kalmalarına izin vermeden mezun olabilmelerinin önünü aralamaktadır. Bir öğrenci, normal bir eğitim öğretim döneminde okulundan ayrılıp açık öğretim lisesine geçerse akranları ile beraber liselerinden mezun olur.

18 yaş sınırının üstünde olan bireyler eğer AÖL üzerinden mezun olup diploma almak istiyorlar ise bu durum 4 yıldan 2,5 yıla inerek hızlandırılmış bir şekilde sunulmaya çalışılmaktadır. Açık öğretim Lisesine kayıt yaptırabilmek için öncelikle bir ilköğretim ve ortaöğretim eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Bununla beraber lise eğitimleri sırasında üst üste 2 yıl sınıfta kalan öğrenciler yine mezuniyet durumlarını açık lise üzerinden sağlayabilirler. Genel ve mesleki liseler başta olmak üzere tüm lise öğrencileri meydana gelebilecek ani bir durumda kayıtlarını açık liseye kolayca taşıyabilmektedir. 18 yaşından küçük olan ve hali hazırda bir lise eğitimi alan öğrenciler, öncelikle mevcut liselerinden bir tasdikname almaları gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Açık Öğretim Lisesinde eğitimler aynı üniversite gibi kredili sistem üzerinden verilmektedir. AÖL üzerinden mezun olmak isteyen kişiler toplamda 192 kredilik ders vermek zorunda olduklarını hatırlatmak istiyoruz. Örgün lise eğitiminde olan bazı kurallar açık lise içerisinde geçerliliğini yitirmektedir. Bir öğrenci istediği kadar sınıfta kalabilir, öğrenci istemediği sürece okuldan kesinlikle uzaklaştırmayabilir. Uzaktan alınan derslerin uygulamalı sınavları milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen sınav merkezlerinde uzman öğretmenler denetiminde gerçekleştirilir. Sınavlar, klasik soru sisteminden ziyade testlerden oluşmakta olup yanlışlar doğruları götürmemektedir. Öğrenciler, her yıl AÖL üzerinden kayıtlarını yenilemek durumundadır. Bir kez kaydını yenilemeyen öğrencilerin kayıtları o dönem boyunca dondurulur. İkinci kez kaydını yenilemeyen öğrencilerin kayıtlarının silineceğini de hatırlatmak istiyoruz.


Açık Öğretim Lisesi (AÖL) – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Açık Lise Genel Müdürlük Adres: Emniyet Mah. Milas Sok. No:21 Teknikokullar / Ankara
Açık Öğretim Lisesi (AÖL) Telefon: 0312 413 21 46 – 0312 413 21 47


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 2