Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Anadolu Üniversitesi öğrenci işleri

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Anadolu Üniversitesi öğrenci işleri

Ülkemizde daha lise mezun sayısının yeni arttığı, üniversite sayısının gelişmediği bir dönemde uzaktan eğitim vermek amacı ile kurulan Açık Öğretim Fakültesi günümüzde dev bir eğitim kurumu haline dönüşerek ihtiyaçların karşılanabilmesi için elinden geleni yapmakta. Bilindiği üzere AÖF Eskişehir Anadolu Üniversitesine bağlı olarak üniversitenin bir fakültesi olarak gösterilmekte.Şu an için onlarca lisans bölümü, onlarca ön lisans programı üzerinden çalışmalarını yürütmeye çalışan kurum, diğer üniversitelerin aksine farklı bir işleyiş yapısı ile yönetilmeye çalışılmaktadır. Bu kurum içerisinde eğitim görmek isteyen her öğrenci Açık Öğretim Fakültesi tarafından yayınlanan genelge ile öğretim kayıtlarını yenilemesi gerektiği, kayıt esnasında bazı belgelerin gerekli olduğu ifade edilmekte. Kayıt sırasında istenilen belgelerden bahsedecek olursak;

  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • Lise mezuniyet diploması ya da diploma belgesi
  • 6 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf
  • Askerlik durum belgesi
  • ÖSYM sonuç belgesi

Belgelerini getiren kişiler Açık Öğretim Fakültesine kayıt işlemlerini yaptırabilirler. Her şehir merkezinde bulunan AÖF büroları öğrencilerin bir sorun yaşaması durumunda sorunlarla ilgilenmekte olup kişilerin sınıf ve bölümlerine uygun ders kitapları dağıtmakla mükelleftirler. Sınav sistemi diğer üniversitelere göre biraz farklılık göstermektedir. Öğrenciler, derslerini uzaktan eğitim metodu şeklinde alırlar ve sınavlarını test adı verilen çoktan seçmeli sorular üzerinden yaparlar. Her şehirde bulunan AÖF büroları öğrencilerin sınav durumlarını yayınlayarak nerede girebilecekleri ile ilgili konuları netleştirirler.

Öğrenciler, bir dersin sınavından maksimum 100 puan alabilmektedirler. Her ders için geçme notu vize ve final sınavının ortalamaları alınarak belirlenir ve en az 50 olması istenir. Öğrencilerin vize sınavından almış olduğu notun %30’u, final sınavından almış olduğu notun %70’i alınarak kişinin geçip geçemediği belirlenir. Açık Öğretim Fakültesinde eğitim görmeye başlayan öğrenciler her ne sebeple olursa olsun kurum içerisinde bir başka programa yatay geçiş yapamayacakları ifade edilirken örgün öğretime üstün başarılı olma durumunda geçiş yapabilecekleri belirtilmektedir. Örgün öğretimde okuyan bir öğrenci eğer okuduğu bölüm AÖF içerisinde var ise gerekli şartları yerine getirme durumuna bağlı olarak yine Açık Öğretim Fakültesine geçiş yapabileceğini hatırlatmak istiyoruz.


Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Anadolu Üniversitesi – Öğrenci İşleri
AÖF Genel Müdürlük Adres: Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü 26470 Tepebaşı / Eskişehir
AÖF Öğrenci İşleri: 0222 335 05 80


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 2