Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

2 fakülte, 1 meslek yüksekokulu ve 1 adet yüksekokul ile faaliyetlerine 1983 yılında İnönü Üniversitesine bağlı olarak yürüten Adıyaman Üniversitesi resmi olarak kendi adı ile öğrenci kabulüne 2006 yılında başlamıştır. Güneşin Doğduğu Üniversite olarak adlandırılan Adıyaman, Güney Doğu Anadolu’nun parlayan eğitim merkezlerinden olmaya aday. Kısa süre içerisinde hem fakülte sayılarını artırmış hem de öğrenci sayısında büyük artışlar meydana getirmiştir. Üniversitenin büyümesi ile şehir hızlı bir şehirde kalkınmış, yeni iş kolları ve alanlar geliştirilmiştir. Yerleşke olarak şehir merkezi içerisinde bulunması ihtiyaçların giderilmesi ve sosyal-kültürel hayatla iç içe olabilmenin önünü aralamakta.  Üniversite içerisinde bulunan fakültelerden bahsedecek olursak;

* Tıp Fakültesi
* Eğitim Fakültesi
* Fen Edebiyat Fakültesi
* Eczacılık Fakültesi
* Diş Hekimliği Fakültesi
* Mühendislik Fakültesi
* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
* Teknoloji Fakültesi
* İslami İlimler Fakültesi
* Devlet Konservatuarı ve Güzel Sanatlar

10 adet fakülte içerisinde toplamda 40’dan fazla bölüm ve program bulunmaktadır. Bununla beraber şehrin bazı noktalarında yer alan meslek yüksekokulu ve yüksekokullar, nitelikli öğrenciler yetiştirebilmek adına birçok çalışma ve geliştirmelerde bulunmaktadır. 2016 yılı verilerine göre Adıyaman Üniversitesi içerisinde eğitim gören öğrenci sayısı 21,127 olduğu belirtilmekte. Program sayılarında meydana gelen artış öğrenci sayısında doğrudan artış göstermesine olanak sağlamakta. Güney Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızı olma yolunda aday olarak gösterilen şehir üniversite açılmadan önce 270,000 nüfusa sahipken 2016 verilerine göre 301,000 nüfusa yükselmeyi başarmıştır. Tarihi olarak birçok gezilecek yere sahip olan bölge, Nemrut gibi tarihe yön veren isimlerin mezarlarını bünyesinde barındırmakta.

Adıyaman Üniversitesi, yaptığı birçok antlaşmalar sayesinde öğrencilerin yurtdışında eğitim görmelerine olanak sağlamakta. Erasmus programları ile her yıl onlarca öğrenci bir yıllık eğitim öğretim yılını istediği bir Avrupa ülkesinde rahat bir şekilde geçirebilmekte. Aynı zamanda Adıyaman Üniversitesinden mezun olan öğrenciler, sahip oldukları diplomaların dünyanın birçok bölgesinde geçerli olabildiğini görmekteler. Şehir sessiz ve sakin olmasına karşın öğrenciler için hazırlanmış birçok sosyal ve kültürel alanlar bulunmaktadır. 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde üniversite yenilenen yüzü ile yeni gelecek öğrencilere kapılarını açmaya hazırlanıyor.


Adıyaman Üniversitesi – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Altınşehir Mah. 3005. Sok. No:13 Merkez / ADIYAMAN – Türkiye
Telefon: 0416 223 38 00-06
Faks: 0416 223 38 43


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir