Akbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Akbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Akbank, içerisinde Hacı Sabancı’nın da bulunduğu bir grup iş adamı tarafından 1948 yılında Adana da kurulmuştur. İlk başta hedefleri Çukurova bölgesinde bulunan pamuk üreticilerine maddi destek olmak olan banka, kısa sürede oldukça gelişerek Türkiye’nin en güçlü bankalarından birisi haline gelmiştir. Adana’da bulunan Genel Müdürlük ve Şubelerin ardından İstanbul’a taşınmayı karar alan banka yöneticileri, 1950 yılında Sirkeci’de ilk İstanbul Şubesini açarlar. Genel müdürlüğün taşınma işlemlerinin oldukça uzun sürmesi sonucunda 1950 yılında resmi olarak İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan Akbank, bugün geldiği noktada Dünya’nın en değerli 100 bankalarından birisi olarak gösterilmekte. 1963 yılına kadar işlemlerini manuel olarak devam eden sistemler, bu tarihten itibaren otomasyon sistemine geçirilmiştir.

Akbank, 1963 yılında ülke içerisinde tam gelişmiş banka otomasyonunu kullanan bankalar arasında yer almaktaydı. Finansal gelişimi pamukçular ile beraber global pazara açmış olması büyümesine büyük oranda katkı sağlamıştır. 1983 yılında yurt içerisinde bulunan birçok noktaya girmesi ile beraber yurtdışı faaliyetlerine de başlama kararı aldı. İlk yurtdışı şubesini 1983 yılında Almanya – Frankfurt’a açan Akbank, gurbette yaşayan Türkler tarafından da en çok tercih edilen banka olmuş durumda. 1992 yılında faaliyete geçirmiş olduğu Ak yatırım Menkul Değerler A.Ş yatırım alanında destek almak isteyen kişiler için oldukça güzel çözüm önerileri meydana getirmeye çalışmıştır. Bununla beraber 1997 yılında Ak Yatırım ortaklığını geliştirmiş ve 2000 yılında Özel Bankacılık bölümünü aktif hale getirmiştir.

Dünya üzerinden yaşanılan ekonomik krizlerden minimum zararla ayrılmak isteyen Akbank, 94 milyar dolar seviyesinde nakit para havuzunu daima saklı tutmaya çalışmaktadır. 2008 yılında meydana gelen kriz, birçok bankanın iflas etmesine neden olduğu gibi ülkemiz bankalarının da olumsuz etkilenmesine neden oldu. Akbank, bu krizden ufak zararlar alıp 1000 personelinin işten çıkarılmalarına neden olarak kurtulmuştur. Sonrasında tekrar işe alınan personeller, bu alanın daima riski olabileceğini öğrenerek bankanın gelişimine sürekli katkılar sağlamaya çalışmıştır. 900’den fazla şubesi bulunan Akbank, yurt içerisindeki tüm il ve ilçede aktifliğini sağlamış durumdadır. Bununla beraber 5000’e yaklaşan ATM sayısı, anlık para çekim konusundaki ihtiyaçları büyük ölçüde karşılamaktadır.


Akbank – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4.Levent / İstanbul – Türkiye
Müşteri Hizmetleri Temsilcisi:  444 25 25


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir