ASKİ müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

ASKİ müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Ankara Büyük Şehir Belediyesi, 1980 yılında almış olduğu bir kararla belediyeye bağlı bir su ve kanalizasyon teşkilatı oluşturmaya karar verdi. Daha önceden ASU ve Sular İdaresi Bünyesinde yer alan su ve kanalizasyon hizmetler tüketicilerin ihtiyaçlarına kulak vermeyen, arıza va onarım gibi durumlarda yavaş bir yaklaşım sergilemelerinden dolayı revize edilmeye karar verilmiştir. Ankara Büyük Şehir Belediyesinin almış olduğu karar Bakanlar Kurulunda görüşülmüş, mevcut hizmetleri bulunan Sular İradesi Umum Müdürlüğü Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)’ye dönüştürülmüştür. Yeni kurulan kuruluş bünyesinde yer alan hizmetlerden bahsedecek olursak;

  • ASKİ, 1980 yılından bu yana Ankara içerisinde içme suyunun temin edilmesini, gelen suların arıtılmasını ve dağıtılmasını sağlamakla yükümlüdür.
  • İçme ve kullanma sularının bulunduğu havzaları koruma altına alarak güvencelerinin sağlanması
  • Yeraltı ve yerüstünde içme suyu için yeni kaynaklar bulma, bulunan kaynakları uygun hale getirme.
  • Elde bulunan kaynaklardan suyun arıtılmasını sağlamak, arıtılmış olan suyu dağıtımını dengeli bir şekilde sağlamak.
  • ASKİ, şehir içerisi ya da dışarısı fark etmeksizin dağıtılan suyun dezenfektasyonunu sağlamak ve sürekli kontrolünü gerçekleştirmek.
  • Su dağıtımı konusunda tesis açma ya da açtırma imkanına sahip olan ASKİ, projeleri uygun bir şekilde inşa ederek bakım ve onarımından da sorumludur.

ASKİ’nin kuruluş amacı yukarıda da belirttiğiniz üzere profesyonel hizmet verebilmek olduğunu söyleyebiliriz. 1980 yılını düşündüğümüzde Ankara oldukça kısıtlı bir coğrafya içerisinde su hizmetleri gerçekleştirmesine karşın şehrin büyüyeceği ve geniş sınırlara yayılacağı önceden öngörülmüştür. Yeni açılan her yerleşim alanına hizmet götürmekten sorumlu olan kurum, meydana gelen arıza ve patlak gibi durumlarda tüketicilerin az zararla atlatabileceği önlemler almaktan da sorumludur. Ankara içerisinde özel bir şirket kurulmasından ziyade tek bir kurum ile hizmet vermeye çalışan belediye, tüm halkın abonelik işlemlerini ASKİ bünyesinde yürütmeye çalışmaktadır. Su tüketim bedeli göz önüne alındığında Türkiye’de ki en ucuz su tüketimine sahip olan Ankara hizmet konusunda halkına en iyi olanaklar sağlayan belediyeler arasında yer almakta. ASKİ’nin internet sitesi üzerinden fatura ödeyebilir, hizmet detayları hakkında bilgiler alabilirsiniz.


ASKİ – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
ASKİ Genel Müdürlük Adres: Doğanbey Mahallesi Kazım Karabekir Cd. No:70 Ulus / Ankara
ASKİ Müşteri Hizmetleri: 0312 616 18 81


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir