Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

1863 yılından bu yanan eğitim ve öğretimi ülkemizde yürütmeye çalışan Boğaziçi üniversitesi, 2016 yılı verilerine göre toplam 16,653 öğrenci sayısına sahiptir. İstanbul’un çeşitli bölgelerinde bulunan 6 adet kampüsü, farklı program ve bölümlere göre dağılım yaparak öğrencilerin en iyi şekilde eğitim görmeleri için tasarlanmıştır. Tarihte adı Robert Koleji olarak da bilinen kurum 1971 yılına kadar bu isimle eğitim hayatını sürdürmüş, daha sonra yapılan düzenlemeler sonucunda devlete bağlı bağımsız bir kuruma dönüştürülmüştür. Eğitim dili İngilizce olan Boğaziçi Üniversitesi, alanında uzman ve yurtdışından eğitimle almış akademisyenleri bünyesinde barındırmaktadır.  Okul hem Anadolu Yakasında hem de Avrupa yakasında olmak üzere 6 farklı yerleşe üzerine kurulmuştur. Bu yerleşkeler;

* Güney Yerleşkesi (Üniversitenin ana yerleşkesidir. Bebek taraflarında kuruludur.)
* Kuzey Yerleşkesi
* Uçaksavar Yerleşkesi
* Hisar Yerleşkesi
* Sarıtepe Yerleşkesi
* Kandilli Yerleşkesi

Boğaziçi Üniversite 6 yerleşke içerisinde toplamda 4 fakülte, 2 yüksekokul ve 17 bilim ve araştırma merkezine sahiptir. 13,403 lisans öğrencisi bulunan üniversitenin yüksek lisans öğrenci sayısı 3,250’dir. Bununla beraber öğretim alanında görevli akademisyen sayısı ise 750’dir. Üniversite başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan üniversiteler ile yaptıkları antlaşmalar ile öğrenci değişimleri gerçekleştirmektedir. Bu değişimler, öğrencilerin hem yurt dışında eğitim almalarını sağlıyor hem de kültürel ve sosyal alanda gelişmelerine olanak sağlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi içerisinde toplamda 32 adet lisans programı bulunmaktadır. Bununla beraber 56 yüksek lisans, 32 adet ise doktora programları bulunan kuruluş her yıl düzenli olarak 1803 yeni öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Okulun öğrencilere sunduğu en büyük avantajlar birisi de temelleri 150 yıla kadar dayanan kütüphanesi olduğunu söyleyebiliriz. İlk kitaplar Harvard Üniversitesinden 200 adet olarak 1863 yılında yerleştirilmiştir. Günümüzde 700,000’e ulaşan kişi sayısı ile 1000 kişilik okuma alanı bulunan kütüphane bilimsel araştırmaların merkezi olarak gösterilmekte. Bununla birlikte öğrencilere katkı sağlamak amacı ile kurulan yayınevi, kütüphaneye bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Fakülte ve program sayısında değişiklik yapmayan Boğaziçi, her yıl sabit oranda öğrenci alımına devam edecek.


Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Boğaziçi Üniversitesi 34342 Bebek / İstanbul – Türkiye
Telefon: 0212 359 54 00
Faks: 0212 265 63 57


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir