BTK müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

BTK müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak adlandırılan ve kısaca BTK olarak bilinen kurum, ülkemiz içerisinde telekomünikasyon işlemlerini yürütmek, düzenlemek, işleyişlerini yerine getirip getirmediğini denetlemesi ile ön plana çıkmaktadır. Devlet kurumları içerisine bugüne kadar açılanlar arasında sektörel düzenleyicisi olması bakımından ilk olması ile de bilinmektedir. İlk olarak Ocak 2000 yılında düşünülen bu kurum üzerine çalışma başlatan meclis, yapmış olduğu görüşmeler sonucunda Telsiz Kanunu gereğince aynı yılın 29 Ocak günü BTK’nın kurulmasına karar vermiştir. İlk etapta ismi Telekomünikasyon Kurumu olarak verilen kurum 2008 yılında kanunsal düzenlemelere girerek ismini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak değiştirme kararı almıştır. Kurumun görev ve sorumluluklarına bakacak olursak;

BTK, üzerine düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getirirken bağımsız karar alabilme yetkisine sahiptir. Bağlı olduğu bakanlık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğunu bazı durumlarda bu bakanlık tarafından yönetildiğini söyleyebiliriz. 5018. Kanuna göre BTK Elektronik Haberleşme başta olmak üzere internet üzerinde faaliyet gösteren her internet sitesi üzerinde düzenleme, denetleme, kapatma, erişim engelleme gibi yetkilere sahiptir. 2016 yılına kadar ülkemizde benzer yetkiler ile faaliyet gösteren telekomünikasyon İletişim Başkanlığı alınan bir karar doğrultusunda BTK’ya devredilme kararı alındığını, internet üzerinde yetkili tek organın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olması gerektiği ifade edilmiştir.  Ülke içerisinde 7 bölgede merkezi teşkilata sahip olan kurum, vatandaşlardan gelen talep ve şikayetleri değerlendirerek idari tedbirler aldığını, kararları gerekli mercilerden onay alarak hayata geçirdiğini söyleyebiliriz.

Bünyesinde 1,000’e yakın personel çalıştıran BTK, internet içerisinde güvenli gezinme ortamı oluşturabilmek üzere ellerinden geleni yapmaktadır. Türkiye yasa ve kanunlarına aykırı olabilecek her türlü internet adresi üzerine idari engel koyabilme yetkisine sahip olan kurum, film, dizi, müzik gibi telif hakkı oluşturabilecek türden içerik paylaşan internet adresleri üzerine de idari engellemeler meydana getirebilmektedir. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı bünyesinde yer alan kurum her yıl devletten hizmetlerini doğru zamanda gerçekleştirebilmek adına ödenek almaktadır. 2017 yılı içerisinde 2 milyar 885 milyon TL ödenek alan kurum bunu en doğru şekilde harcayarak ülke içerisinde güvenilir bir ortam oluşturmaya çalışmaktadır.


BTK Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
BTK Genel Müdürlük Adres: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Eskişehir Yolu 10.Km No:276 Çankaya / Ankara
BTK Müşteri Hizmetleri: 0312 294 72 00 – 0312 294 94 94


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir