Coca Cola müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Coca Cola müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

John S. Pemberton tarafından 1886 yılında geliştirilen Coca Cola, ilk etap çok farklı amaçları karşılayabilmek adına icat edildiği söylenmekte. Morfin bağımlısı olan John S. Pemberton çoğu zaman Afyon bulamıyor, morfin üretimi gerçekleştiremediği için kendisini kötü hissediyordu. Hem kimyager hem de eczacı olmadığın verdiği yetki ile aklına kokain içerikli bir şarap yapma fikri geldi. Uzun süren çalışmalar sonucunda Cola formülünü geliştiren Pemberton ürünün kullanımından ziyade ticari olarak satılabilip satılamayacağı üzerine çalışmalarda bulundu. 1887 yılında piyasaya sürmeye başladığı Coca Cola eyaletlerin koyduğu yasalardan dolayı ardı ardına yasaklanmaya başlıyordu. İçeriğinde yer alan kokain yaprağı ve alkol birçok eyalet tarafından yasaklı maddeler arasında yer almakta idi.

Bu gelişmelerden sonra üretim ve satış işlemlerini bırakan John S. Pemberton, hem kendisinin içebileceği hem de eş ve dosta ikram edebileceği alkolsüz bir şurup üretiminde bulundu. Şurubu karbonatlı suya ilave ederek dostlarına ikram eden Pemberton, oldukça beğenildi ki arkadaşları her gün şurup içebilmek için dükkanını ziyaret etmeye başladı. Bu şurup tahmin ettiğiniz gibi Coca Cola’nın ta kendisini oluşturmaktaydı. İlk etapta dükkanının önünde bardağını 5 cent’ten satan Pemberton oldukça güzel satışlar elde ettiği. Ortağı olan Frank Robinson ise ürünlerin markalı görünebilmesi adına bir logo çizmeye karar verir ve tarih boyunca Coca Cola’nın hiçbir değişikliğe uğramayan logosunu çizmeyi başarır.

Nefis ve Serinletici reklamları ile ABD’nin birçok noktasında reklamları başlatılan Coca Cola, kısa bir sürede ülkenin en çok tükettiği içeceklerden birisi haline geldi. 125 yıldan fazladır ayakta kalan şirket, üretimler sırasında kullanılan formülü devlet sırrından daha güvenli bir şekilde korumakta olup herhangi bir şekilde paylaşmamakta. Dünya üzerinde 200’den fazla ülkede Pazar payına sahip olan şirket, bulunğu ülkeler içerisinde katma değere destek olabilmek için şişeleme, tatlandırıcı ve konsantre gibi merkezler açarak büük ölçekte personel barındırmaya çalışmaktadır. Bir global şirket haline gelen Coca Cola Company, bir üründen ziyade piyasalara Fanta, FuseTea, Sprite, Cappy, Schweppes gibi ürünlerde de yer almaya çalışmaktadır.


Coca Cola – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Coca Cola Genel Müdürlük Adres: OSB Mah. Deniz Feneri Sok. No:4 Dudullu – Ümraniye / İstanbul
Coca Cola Müşteri Hizmetleri: 0 850 201 30 40 – 444 30 40


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir