Defacto müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Defacto müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

2004 yılında ilk mağazasını açarak hazır giyim ve moda sektörüne giriş yapan Defacto, yakaladığı başarı sayesinde oldukça kısa bir sürede ülkenin en sık ziyaret edilen merkezlerinden birisi haline gelmiştir. İnsanlar için en iyi seçenekleri bir araya getiriyor olması, mağaza ve ürün çeşitliliğin artmasına büyük oranda katkılar sağlamıştır. Defacto, bugün geldiği noktada faaliyetlerini hem yurt içerisinde hem de yurtdışında sürdüren nadir Türk şirketlerden birisidir. 350 yurt içinde mağaza sahibi olan şirket, yurt dışında 150’ye yakın mağazanın operasyonlarını yürütmektedir. Ürünlerini diğer hazır giyim markaları gibi başka şirketlerden almak yerine kendi üretmeyi tercih etmesi aslında yükselişine etki eden en önemli faktörlerden birisi olarak gösterilmekte.

Sahip olduğu tasarım ekibi, giyim alanında insanların ne gibi ihtiyaçlarının bulunduğunu tespit ederek ürünlerini profesyonel ve üst düzey işçilik ile üretmekte. Kullanılan kumaşlar olmak üzere her alanda kalitenin kokusunu yansıtması, alıcılar tarafından fark edilebilirlik oranının artmasına olanak sağlamıştır. Ürünlerin tamamı Dünya koda trendlerine uygun olacak şekilde hazırlanmakta olup her yaşa uygun hale getirilmektedir. Pazarlama alanında yürütmüş olduğu stratejiler, yerli ve yabancı mağazalara ulaşımının artmasına ve doğrudan bir büyümenin gerçekleşmesine zemin hazırlamakta. Bu bilgiler doğrultusunda yurt dışı faaliyetlerine ilk olarak 2012 yılında başlama kararı alan Defacto, yaptığı görüşmeler ve piyasa araştırmalarına göre ilk mağazasının Kazakistan’da kurulmasına karar vermiştir.

2016 yılı verilerine göre toplam 19 ülkede 500’den fazla mağazası bulunan Defacto, mağazalarını ülkelerin kendi kültürlerine ve yaşayış şekillerine göre dizayn ettirmektedir. Yurt dışı için tasarlanan ürünlerde değişiklik meydana geldiği gibi pazarlamalarında da çok ayrı stratejiler uygulanabilmektedir. Ürünler, satış, pazarlama gibi konular için kurulan AR-GE destek ekipleri, Defacto adının bir dünya markası olabilmesi için mesailerine uzun soluklu olarak devam ettiklerini söyleyebiliriz. Markanın 2025 yılı hedeflerine bakacak olursak; toplamda etkin olduğu ülke sayısını 50’ye çıkarmak isteyen Defacto, online olarak internet üzerinden toplam 100 ülkeye ürünlerini pazarlamak istemekte. Globalleşme konusunda sıkı adımlar atarak yurt içinde de hazır giyimin sektör lideri olmaya oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz.


Defacto – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: DeFacto Plaza Basın Ekspres Yolu Bahariye Cad. No.31 Halkalı – Küçükçekmece / İstanbul – Türkiye
Müşteri Hizmetleri: 0850 222 27 15


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir