Denizbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Denizbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Devlet bankaları içerisinde yer alan Denizbank, 1938 yılında kurulmuş, faaliyeti ülke içerisinde denizcilik sektörünü geliştirmek olduğu ifade edilmiştir. 1997 yılına kadar kamu idaresi altında kalan banka bu tarihten itibaren özelleştirme idaresinin kararı ile Zorlu Holdinge satılmış, bankacılık lisanslarının tamamı özel olarak değiştirilmiştir. Zorlu Holding, bu alana daha fazla yönelebilmek adına 2006 yılında Avrupa’nın en önemli finansman kuruluşlarından birisi olan Dexia’yı bünyesine katarak bu alanda lider olmak istediğini açıkça göstermek istemiştir. 2012 yılına kadar çalışmalarına devam eden şirket, yapılan anlaşmalar sonucunda bünyesinde yer alan hisselerinin tamamını bir Rus bankası olan Sberbank’a devretmiş, ülkemizdeki hisselerin tek söz sahibi olması kararlaştırılmıştır.

Zorlu Holding, Denizbank’ı ilk aldığı dönemlerde banka içerisinde birçok revize işlemleri başlatmıştır. Personelinden şubelerine kadar her şeyi değiştiren şirket bankacılık alanında farklılıklar meydana getirmek istemiştir. TMSF’ye olan borçlanmaları nedeni ile birçok şirket grubu gibi Denizbank’ın da açık ihale ile satışı gerçekleştirilmiştir. Şu an için 13,000 personeli bulunan bankanın yurt içerisinde toplamda 713 adet şubesi bulunmakta. Şubelerini ülke genelinin tamamına yayan banka, genel olarak şubelerini dengeli olarak dağıtmaya çalışarak vatandaşların kendileri ile çalışabilmesi adına elinden geleni yapmaktadır. Bu hizmet bağlamında ATM sayısını geçtiğimiz ay ile beraber 4,000 üzerine çıkarmış, insanların her noktadan para çekebilmesi adına büyük ilerlemeler kat etmiştir.

Denizbank, yatırım alanı başta olmak üzere menkul, GYO, Patföy Yönetimi, Leasing, Faktoring, Varlık Yönetimi, Ödeme Sistemleri, AG gibi birçok iştirak şirketleri bulunmaktadır. Bu iştirak şirketler çatısı altında müşterilerinin ellerinde bulunan birikimleri değerlendirerek hem kendilerine kazanç sağlamakta hem de müşterilerine kazançlar sağlamaktadır. Bu bğlamda sadece ülkemiz ile sınırlı kalmayan banka 2002 yılında yurtdışı temaslarını başlatmış, ilk yurtdışı şubesini KKTC içerisinde açmıştır. Avusturya ve Rusya şubelerinin de açılması ile beraber global Pazar içerisine yayılması bankanın daha fazla insan ile temas kurmasını sağlamıştır. Sıklıkla televizyon reklamlarını kullanan Denizbank, kredi kartı ve kredi olanaklarını duyurabilmek adına en etkili yolu bir medya yüzü kullanarak elde etmek istemiştir. Bu bağlamda Beyazıt Öztürk ile yapılan anlaşmalardan sonra oldukça güzel geri dönüşler elde ettiğini ifade etmiştir.

denizbank internet, denizbank kredi başvurusu, denizbank telefon numarası, denizbank şubeleri, denizbank müşteri hizmetleri direk bağlanma, denizbank atm, denizbank internet bankacılığı indir, denizbank kredi hesaplama, denizbank, denizbank müşteri hizmetleri, denizbank çağrı merkezi, denizbank kredi, denizbank tel, denizbank kredi hesaplama, denizbank kredi kartı, denizbank kredi kartı başvurusu


Denizbank – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Denizbank Genel Müdürlük Adres: Büyükdere Cad. No:141 Esentepe / İstanbul
Denizbank Müşteri Hizmetleri: 0850 222 08 00


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir