Garanti Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Garanti Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Türkiye Garanti Bankası 1946 yılında kurulmuş olup zaman içerisinde attığı adımlar ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumuna yükselmiş ve oldukça geniş bir müşteri ağına sahip olmayı başarmış bir kurum olarak gösterilmekte. Ankara’da kurulan banka ilk kurulduğu yıllarda çok fazla sermaye ve birikime sahip değilken 2016 yılı verilerine göre 110 milyar dolar bir büyüklüğe ulaşarak alanında oldukça önemli bir başarıya ulaştığı gözlemlenmekte. Faaliyet gösterdiği alanlar bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetleri ile birlikte KOBİ, yatırım bankacılığı, ödeme sistemleri gibi sektör içerisinde var olunabilecek her alanda aktiflik göstermeye çalışmaktadır. Ülke içerisindeki faaliyetlerinin yanında birçok ülkede şube ya da temsilciliği de bulunmaktadır.

Garanti Bankası, yapmış olduğu yatırımlar sayesinde bugün ülke içerisinde 1000’den fazla şube sayısına ulaşmıştır. Bunlarla beraber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10, Lüksemburg’da 3, Malta’da ise 4 şubesi bulunmaktadır. Ayrıca Londra, Şangay ve Düsseldorf’da ise birer banka temsilcilikleri bulunmaktadır. Ticari, kurumsal, bireysel ayrımı yapmadan ülke içerisindeki tüm müşterilerine eşit yaklaşım oluşturmaya çalışması başarılarının artmasına büyük oranda katkı sağlamakta. 15 milyona yaklaşan müşteri sayısının bulunması Garanti Bankasının bireysel anlamdaki gücünü göstermekte. Hizmetlerini şube üzerinden sürdüğü gibi mobil ve internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştiren Garanti Bankası vermiş olduğu müşteri hizmeti sayesinde 2015 yılının en iyi çağrı merkezi unvanına sahip olmuştur.

Garanti Bankası aynı zamanda güncel olarak yurtiçinde toplamda 4,356 adet ATM sayısına sahip olarak bu alanda liderliğe oynadığını açıkça göstermekte. 21,000 çalışanın bulunduğu bu dev kurum Borsa İstanbul içerisinde en çok işlem gören hesaplar arasında yer almasına katkı sağlamakta. Garanti Bankası, bankacılık hizmetleri içerisinde büyük yenilikler meydana getirip Türkiye’de birçok ilke imza atmıştır. Cepbank adı altında müşterisi olan kişiler olup olmasın her vatandaşa hizmet etmeye karar vermiştir. Garanti Bankası müşterileri, mobil bankacılık üzerinden telefon numaraları üzerinden para transferi gerçekleştirmeye olanak sağlamaya başladı. Kredi olanakları bakımından da kendisini geliştiren kurum, her ihtiyaca uygun kredi seçenekleri geliştirerek uygun faiz imkanları ile müşterilerine ulaştırmakta.


Garanti Bankası – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Garanti Bankası Genel Müdürlük Adres: Levent Nispetiye Mah. Aytar Cad. No:2 Beşiktaş / İstanbul – Türkiye
Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri: 444 0 333 – 0850 222 0 333


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir