Google müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Google müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Stanford Üniversitesinde öğrenim gören 2 öğrencinin araştırma tezi olarak 1996 yılında yayın hayatına başlayan Google, sıradan bir tez ödevinden sıyrılarak günümüzün en popüler arama motoru haline gelmiştir. Larrypage ve SergeyBrin tarafından geliştirilen bu proje, ilk olarak kaldıkları yurt odasında Stanford Üniversitesine ait olan domain uzantısının bir alt dalı olarak başlamıştı. Sunucu gideri olmadan belirli bir noktaya kadar ilerleyen ikili borç alarak aldıkları paralar ile kendilerine ait bir sunucu sahibi olmuş ve internet üzerinde yer alan web siteleri arama sonucu ile bir araya getiren sistemin temellerini kodlamayı bitirmişti. İlk başlarda bu projelerini satmak isteyen ikili, birçok yöntem denemelerine rağmen Google’a alıcı bulamamış, bunun yerine yatırımcı arayışına girmeyi tercih etmiştir.

Tez dönemimdeki danışman hocaları ilk kez böyle bir proje ile karşılaşmanın şaşkınlığı ile projenin ilk finansmanları arasındaki yerini almıştır. 100,000$ ile Google’ın ortaklığına girmeyi başaran Andy Bechtolsheim, günümüzde hala ortaklığını sürdürerek 1 milyar dolardan fala geliri şirket sayesinde elde edebilmeyi başarmıştır. 2004 yılına kadar global çaplı bir büyüme yaşayan Google, sahip olduğu hisseleri halka arz ederek ilk büyük girişimlerinin başlangıcına imza atmıştır. 19,605,053 hisse senedi satışı gerçekleştiren Google hisse başı 85 dolar gelir elde etti. İlk dönemlerde arz edilen hisselerin büyük bir bölümünü çalışanlar alması her birinin milyoner olmasına yetmişti. Bu büyüme ile yeterli kalmayan platform sahipleri, ellerine geçen paralar ile farklı alanlarda projeler edinmek istemiştir.

Google, ilk olarak 2005 yılında Earth Viewer olarak adlandırılan ve dünyanın 3 boyutlu görüntüsünü sunan platformunu satın alarak ismini Google Earth olarak değiştirmiştir. Bu girişim sonucunda 2006 yılında çevrim içi video servisi olan Youtube’u satın alarak onu marka haline getirmiş ve dünyanın en büyük oluşumlarından birisi olarak göstermiştir. Arama motoru olarak başlayan hizmet dijital alanda farklı soluklar getirerek online reklam sektörünün de başlamasına olanak sağlamıştır. Gerek web site sahipleri gerekse Youtube üzerinde video paylaşımında bulunan yayıncılar, Google ile reklam anlaşması yaparak bir gelir ortaklığı meydana getirmekteler.


Google – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Eski Büyükdere Caddesi No: 294 Levent / İstanbul – Türkiye
Telefon: 444 21 07
Faks: 0212 313 73 36


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir