İDO müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

İDO müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

İstanbul Deniz Otobüsleri olarak bilinen İDO 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin deniz otobanı sloganı ile faaliyetlerini yürütmeye çalışan şirket, İstanbul’un trafik sorununa katkı sağlamak, deniz ulaşımını yaygınlaştırmak adına işleyişe başlamıştır. 1987 yılında şirket ilk olarak Norveç’ten 449 yolcu kapasiteli 10 adet deniz otobüsü alarak işletmeye start vermiş, günümüzde aktif deniz otobüsü sayısını 22’ye yükseltmiştir. Aktif olarak bünyesinde 350 kişilik 3 adet, 400 kişilik 2 adet, yerli üretim olan bir adet 400 kişilik gemi alımını 1990 yılına kadar tamamlayan şirket, Avustralya’da özel bir şirkete 500 yolcu ve 94 araç kapasitesine sahip bir gemi inşa ettirmiştir. Bu gemi ile trafik sorunu hafiflese de artan araç sayısı maalesef ki yeterli gelmemiştir.

İDO, 1998 yılında yine Avustralya’da bulunan AustalShips şirketi ile büyük bir anlaşmaya imza atarak 800 yolcu 200 araç kapasitesine sahip 2 adet arabalı feribot inşa ettirmiştir. Bu feribotları Yenikapı ile Bandırma arasında karşılıklı olarak seferlere başlatan şirket iki nokta arasındaki mesafeyi kısaltırken trafik sorununun azalmasına büyük oranda katkı sağlamıştır. 2007 yılında aynı şirket ile yapılan anlaşmalar sonucunda 1200 yolcu ve 225 araç kapasitesine sahip 2 feribot Yenikapı ile Bursa arasında kullanıma açılmış, İstanbul Bursa arasındaki yolculuk süresini 75 dakikaya düşürmeyi başarmıştır. Aynı zamanda şirkette meydana gelen yeniliklerden bahsedecek olursak;

Hisselerinin %100 oranı İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan İDO, 2005 yılında alınan özelleştirme kararı sonucunda hisselerinin tamamını epe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubuna devretmiştir. Özelleştirme sonrasında hizmetlerinde herhangi bir değişiklik düşüklük meydana gelmeyen İDO’da gemi sayısı artırılmış, liman sayısında büyük artışlar meydana getirilmiştir. 2017 yılı verilerine göre filosu 33 Deniz Otobüsü, 10 Hızlı Feribot, 18 Araba Vapuru, 35 Şehir Hatları Yolcu Vapuru, 10 Deniz Taksi ve Marmara Yolcu Gemisi olmak üzere 103 parçadan oluştuğunu, aktif olarak 88 liman üzerinden yolcu taşıma hizmeti vermeye çalıştığını eklemek istiyoruz. Filosunda ve liman sayısında meydana gelen her artış İstanbul ve çevre illerdeki trafik sorununun azalmasına, güvenli bir seyahat ortamının oluşmasına katkı sağlamakta.


İDO – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
İDO Genel Müdürlük Adres: Kennedy Cd. Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi Fatih / İstanbul
İDO Müşteri Hizmetleri: 0850 222 44 36


Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 1