İpekyol müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

İpekyol müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

1986 yılında kurulan İpekyol, kadın hazır giyim üzerine faaliyetler gerçekleştirmekte olup ülkemizin en prestijli markaları arasında ye almaktadır. Faaliyetlerini öncelikle diğer markalara tedarik olarak başlatan şirket, 1989 yılında ilk mağazasını Nişantaşı’nda açarak kurumsallaşma yolunda büyük adımlar atmıştır. Ürünleri, birçok hazır giyim markasına oranla daha kaliteli olup modanın trendlerine yön vermektedir. Ülkemizdeki faaliyet geçmişi oldukça kısa süre olmasına karşın yakaladığı başarı sonucunda yurt dışı faaliyetlerine dahi başlamıştır. Başta Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Azerbaycan ve Kıbrıs gibi ülkelerde mağazaları bulunan şirketin başarısı dünyanın birçok noktasında duyulmaya başlanmıştır. Ana hedefleri kadınlar olması moda alanında sıklıkla yer almasına da olanak sağlamakta.

İpekyol, Türkiye içerisinde toplamda 145 mağazaya sahiptir. Mağazalar, şehir içi gibi bölgelerden ziyade Alışveriş Merkezleri içerisinde alanında bulunan rakiplerinin yanında mağaza açmayı tercih etmektedir. Rekabete girerek büyümeyi tercih eden İpekyol, rekabet sayesine ürünlerinin kalitesini daha da arttırmaya başlamıştır. Hayatın her alanında kullanılabilecek giyim ürünleri tasarlayan firma, yukarıda da bahsettiğimiz üzere kaliteli, uzun ömürlü ve daima modaya ayak uydurabilecek üretimler yapmaya çalışmaktadır. Şehirlerde yaşayan kadınlar için dış görünüm ve kıyafetin önemini kavrayan şirket, üretimlerini bu gibi hassasiyetleri göz ardı ederek gerçekleştirmektedir. Hazır giyim alanında ülkemizde çok fazla üretici olmasına karşın ürünlerinin tasarımı ve kullanılan malzemelere göre ayrım yapacaksak İpekyol bu alanda gerçek anlamda büyük bir başarı yakalamıştır.

İpekyol, Türk hazır giyim alanında bir ilke imza atarak 2015 yılında ülkenin en büyük tasarımcılarını bir araya getirerek özel üretimler hazırlatmıştır. Sonbahar kış kreasyonu belirleyerek kış modasını tek başına belirleyen İpekyol, aynı yıl yakaladığı başarıyı geçmiş dönemlerinde yakalayamamıştır. Her stil ve tercihe göre renk renk üretilen kıyafetler, oldukça benimsenmiş olup diğer markalarından daha ön plana çıkmaya başlamıştır. Şehrinde mağazaları bulunmayan kişiler, İpekyol’a ait internet sitesine girerek online olarak siparişler verebilmektedir. Bu gibi olanaklar sağlaması bakımından oldukça avantajlı olup tüketicilere doğrudan ulaşabilmenin önünü aralamaktadır. 2018 yılı kış dönemi çalışmalarına devam eden firma, yeni yılın modasını oluşturabilmek adına yine özel ekipler kurduğunu söyleyebiliriz.


İpekyol – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Merkez Mahallesi Kazım Orbay Cd. No:35 Şişli / İstanbul – Türkiye
Müşteri Hizmetleri: 0212 368 0 111 – 0212 296 24 25


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir