İş Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

İş Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Cumhuriyet dönemimin ilk ulusal bankası olarak faaliyete geçen Türkiye İş Bankası, 1924 yılında ilk şubesini açmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılı temmuz ayında Bakanlar Kurulunu toplayarak onlara Cumhuriyet dönemine ait bir milli banka kurulması gerektiğini dile getirmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda milli sermayelerin ayarlanarak Ankara’da şube açan bankanın 10 personeli ve 1 milyon lira sermayesi bulunmaktaydı. 1924 yılı sonuna kadar tek şube çatısı altında ilerleyen kuruluş ilk önce İstanbul, 1925 yılında ise İzmir ve Bursa şubelerini açarak hizmete sunmuştur. Bir banka gibi görülse de ilk yıllarda ülkenin ve vatandaşın ihtiyaç duyduğu alanlarda yatırım gerçekleştirerek istihdam alanları açmış, birçok ailenin düzenli gelir sahibi olmasını sağlamıştır. 1927 yılında İtibar-ı Milli Bankası ile yaptığı görüşmeler sonucunda bir birleştirme gerçekleştirilmiş ve sermayesini 4 milyona kadar yükseltebilmiştir.

Türkiye’nin gelişmesine büyük oranda katkıları bulunan Türkiye İş Bankası, toplum içerisine tasarruf bilincini yerleştirerek gelişim odaklı bir yaklaşımın meydana gelmesine aracılık etmiştir. Bunun için 1928 yılında Avrupa’dan ülkeye ilk kez kumbara getiriminde bulunmuş ve dağıtımlarını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmiştir. Aynı yıl içerisinde ülke genelinde bulunan şube sayılarını artırmış ve hizmetlerini Anadolu’nun her köşesine götürmeye çalışmıştır. 1932 yılında Hamburg ve İskenderiye şubeleri açarak Türk bankaları arasında yurtdışına açılan ilk banka olma unvanını kazanmıştır. 1950’li yıllarda Türkiye İş Bankası almış olduğu karar ile imalat sektöründe bulunan kuruluşları desteklemiş, Türkiye’nin üretici gücünü artırarak ithalat çalışmalarına yön vermesini sağlamıştır.

1982 yılına kadar ülke genelinde birçok yeniliğe imza atan Türkiye İş Bankası, ATM’lerin de ülke girişini ilk defa bu dönemde gerçekleştirmiştir. Bankamatik adı verilen bu sistemi marka haline getiren banka, bu alanda rol model olabilecek yeniliklere imza atmayı başarmıştır. İnternetin ülke içerisinde yaygınlaşamaya başlaması ile birlikte İnternet bankacılığını 1997 yılında aktif hale getiren İş Bankası, bu alanda da alanında bulunana diğer bankalara hizmet yönünde örnek davranışlar sergilemiştir. Teknolojiyi yakından takip eden ve AR-Ge çalışmalarına büyük ölçüde önem veren banka, ülkemizi gerek yurt içerisinde gerekse yurt dışarısında oldukça güzel bir şekilde temsil etmektedir.


İş Bankası – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: İş Kuleleri 34330 Levent Beşiktaş / İstanbul – Türkiye
Telefon: 0850 724 0 724
Merkez: 0 212 316 04 04


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir