İzmir Ekonomi (İEU) Üniversitesi öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

İzmir Ekonomi (İEU) Üniversitesi öğrenci işleri telefon ve iletişim bilgileri

Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden biri olan İzmir Ekonomi Üniversitesi 14 Nisan 2001 yılında kurulmuştur. İzmir Ekonomi Üniversitesi döneminde Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in ilk olarak kurulan vakıf üniversitesi olarak geçmektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin bu bağlamda bir geçmişinin olması onu diğer vakıf üniversitelerinden daha prestijli göstermektedir. Ege bölgesinin ve İzmir’in ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi, eğitim dili İngilizce olan bir üniversite olmasıyla bilinmektedir.

İki fakülte ile kurulan İzmir Ekonomi Üniversite’sinin İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık vakfı tarafından kurulduğu bilinmektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi hakkında bilinen bir diğer bilgi ise üniversitenin beş yüksek okul ile kurulmuş olmasıdır. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin kuruluş yılı her yıl 14 Nisan’da; yani kurulması için kanunun çıktığı gün kutlanmakla birlikte, açılışı Süleyman Demirel ile yapılmıştır. Hatta ilk dersi Süleyman Demirel’in verdiği de bilinmektedir.

Dönemin İzmir Belediye Başkanı olan Ahmet Piriştina, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin bir otelin yerine kurulmasına karar vermiş ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Grand Plaza otelin bulunduğu konuma kurulmuştur. 1 Temmuz 2001’de verilen bu kararla birlikte kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi, 26 Ekim 2001 tarihinde eğitim sürecine başlamış ve 288 öğrencisine ilk derslerini vermiştir. İzmir Ekonomi Üniversite’sinin resmi olarak yapmış olduğu açılış tam olarak 26 Ekim 2001 tarihidir. Bu tarihte İzmir Ekonomi Üniversitesi resmi açılışını yapmış ve 447 kadrolu eğitimcisiyle eğitim- öğretim hayatına devam etmiştir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ilk açılış tarihindeki öğrenci sayısına bakıldığında az gelebilmesine rağmen kısa süre içerisinde kendini geliştiren üniversite, çok sayıda öğrenciye ulaşmıştır. Başlarda fakülte sayısı az olan İzmir Ekonomi Üniversitesi sonraları birçok fakülte açarak alanını genişletmiştir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yabancı diller konusunda sürekli eğitim verdiği ve bu eğitimlerin zorunlu olduğu bilinmektedir. Ana eğitim dili İngilizce olan Üniversite Japonca, Rusça, Çince gibi birçok dil eğitimini de öğrencilerine zorunlu olarak vererek bu dillerde de gelişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu dillerin yanı sıra Almanca, Fransızca, Portekizce, İspanyolca ve İtalyanca gibi dilerin eğitimini de eğitim sürecindeki öğrencilerine vererek yabancı diller konusunda öğrencilerine oldukça fazla katkı sağlamaktadır.


İzmir Ekonomi (İEU) Üniversitesi – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: İzmir Ekonomi Üniversitesi Sakarya Cad. No:156 Balçova / İzmir – Türkiye
Öğrenci İşleri Telefon: 0232 279 25 25 (pbx)


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir