Kiğılı müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Kiğılı müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

İlk etapta sadece kumaş satımı için kurulmuş olan Kiğılı, faaliyetlerini 1938 yılında başlatmıştır. 1965 yılına kadar sadece kumaş satımı gerçekleştiren şirket almış olduğu radikal bir karar sonucunda Abdullah Kiğılı önderliğinde pantolon ve gömlek üretimine geçerek büyük bir büyüme göstermiştir. Üretilen pantolon ve gömlekler ilk etapta toplu olarak farklı markalara satılmış, kendi adına mağaza oluşturma fikri henüz gün yüzüne çıkmamıştır. Takvimler 1969 yılını gösterdiğinde ise Beyoğlu’nda açılan ilk mağaza Kiğılı’nın doğmasına olanak sağlamıştır. Günümüzde geldiğimiz noktada ülke içerisinde 70 ilde 240 mağazası bulunan Kiğılı, erkek giyiminin önde gelen marka yüzü olarak gösterilmekte.

Üretmiş olduğu ürünlerin kalitesi sadece ülke içerisinde olmayıp dünyanın birçok farklı noktasında da fark edilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Başta Fransa, Avusturya, Irak, İran, Çin, Venezüella, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Makedonya, Viyana gibi ülkelerde de 40’dan fazla mağazası bulunmaktadır. Dünya üzerinde anlaşmalı olduğu 400’den fazla nokta ile ürünlerinin dağıtımlarını global Pazar içerisinde oldukça güçlü bir şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Yurt içinden ziyade yurt dışında bulunan satış noktalarına haftada 250,000’den fazla ürün gönderiminde bulunan Kiğılı, yurt içerisinde de oldukça büyük satış rakamları elde etmektedir. Faaliyetlerini 50,000 metrekare çalışma alanı içerisinde 2,500 personeli ile yürütüyor olması kalitesinin yansıtılmasına ve hissedilmesine büyük oranda katkılar sağlamakta. Kiğılı markası birçok kurum ile yaptığı anlaşmalar sonucunda ülkedeki birçok girişime imza attığı görülmekte.

Abdullah Kiğılı, babasından gizli olarak açtığı ilk dükkanı ile hazır giyim sektörüne hızlı bir giriş yapmayı tercih etmişti. Osman Boyner ile yaptığı görüşmeler sonucunda Altınyıldız kumaşları ile ilk Beymen takım elbiselerini üretmiş ve piyasalarda yer almasını sağlamaya çalışmıştır. Bu gibi birçok durum Kiğılı markasını büyütmeye yetmiş, artmıştır. Esnaflar arasında Baba olarak tanınan Abdullah Kiğılı, doğru, dürüst ve yakın tavırları ile çarşının en doğru insanı olarak gösterilmekte. 2018 yılı hedeflerini açıklayan Kiğılı, ülke içerisindeki tüm şehirlerde var olmak istediklerini ve toplam yurtiçindeki mağaza sayısını 300’e yükseltmek istediğini dile getirmiştir. Erkek giyim üzerine olması dezavantaj gibi gösterilse de ürünlerin kalitesi satışların sanıldığından daha da fazla olmasına olanak sağlamakta.


Kiğılı – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Şekerpınar Mah. Otomotiv Cad. No:3 Çayırova – Gebze / Kocaeli – Türkiye
Telefon: 0850 250 1938


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir