Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) telefon ve iletişim bilgileri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) telefon ve iletişim bilgileri

Milli Eğitim Bakanlığı, geçmişi 1869 yılına kadar dayanmakta olup faaliyetlerine ilk olarak Maarif Nezareti olarak başlatmıştır. Osmanlı döneminden bu yana eğitim konularını ele alan kuruluş, üniversite dönemine kadar öğrencilerin iyi ve nitelikli gelişim göstermeleri için çalışmalarda bulunmakta. Her yıl bakanlık olarak aldığı ödenekleri amacına uygun bir şekilde kullanmaya çalışan kurum, öğrencilerin gelişimi için alınabilecek her türlü kararda tek yetki sahibidir. 2017 yılı itibari ile Milli Eğitim Bakanlı için ayrılan ödenek tutarının 85 milyar 59 milyon TL olduğunu söyleyerek eğitime verilen önemin boyutunu tahmin edebiliriz. Her bakanlık gibi Milli Eğitim Bakanlığı da kendisine ait bazı görev ve sorumluluklara sahiptir. Bunlardan bahsedecek olursak;

Milli eğitim Bakanlığı Görevleri

Anayasa içerisinde belirtilen Atatürk Milliyetçiliğine ve inkılaplarına bağlı, Türk milletinin başta milli ve manevi değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştirilmesine katkı sağlayan gençler yetiştirmek. Bununla beraber hukukun el verdiği şartlarla Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen görev ve vazife ve sorumlulukları yerine getirme bilinci aşılamak, vatandaşlık haklarının bilincinde olmak.

* Yükseköğretim kurumları dışında ülke genelinde başta ilköğretim ve lise olmak üzere eğitim kuruluşları açmak ya da açılmasına izin vermek.
* Türk vatandaşlarının gerek olmaları durumunda yurt dışında almak istedikleri eğitimlerle ilgili programlar hazırlayarak faaliyete geçirmek.
* Milli Eğitim Bakanlığı dışında bulunan diğer bakanlık ve kurumlarında açılan eğitim kurumları için denklik belirlemek, programların hazırlık aşamalarında destek olmak. Bu aşamada eğitimin lise ve ortaöğretim düzeyinde olmasına dikkat edilmelidir.
* Standart eğitim kurumlarının yanında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan ortaöğretim kurumlarının denklik derecesi belirlemek ve öğrenim programlarının belirlenmesi sırasında destek gönderiminde bulunmak.
* Ülke içerisinde bulunan tüm ortaöğretim ve lise kurumlarındaki eğitim programlarına müdahale edebilme, beden eğitimi başta olmak üzere izcilik, spor ve müzik faaliyetlerini aktif hale getirmek.
* Yüksek öğrenim programları içerisinde dahil olan öğrencilerin başta barınma olmak üzere beslenme ve maddi açıdan desteklenmesini sağlamak.
* Yükse Öğrenim Yasası içerisinde yer alan tüm sorumlulukları yerine getirmek kurumun başlıca görev ve sorumlulukları arasında gösterilmekedir.


Meb – Milli Eğitim Bakanlığı – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Atatürk Bulvarı No: 98 Bakanlıklar / ANKARA – Türkiye
Çağrı Merkezi: 147
Bakanlık: 0312 413 26 80 – 0312 413 26 81 – 0312 413 18 38


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir