N11 müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

N11 müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Doğuş Planet tarafından 20 Mart 2013 tarihinde kurulan N11, işletmeden tüketiciye doğrudan ulaşabilen bir internet projesi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Doğuş Planet, türkiye merkezli Doğuş firması ile Güney Kore merkezli SK Grup’un ortak bir girişi olarak başlamış ve şirketin ilk projesi olarak N11 hizmete 2013 yılında başlamıştır. Elektronik başta olmak üzere kozmetik, giyim, aksesuar, yaşam ürünleri, mobilya, otomobil aksesuarları gibi onlarca kategori içerisinde satıcıların açmış olduğu mağazalar, tamamen üreticilerin kontrolü ile ilerlemektedir. Alıcılar, temaslarını ve siparişlerini doğrudan olarak üreticilere göndererek işlemlerini tamamlatmaktadır. 2014 yılı verilerine göre N11 içerisinde kayıtlı mağaza sayısı 25,000’i geçmiş, satılan ürün sayısı 30 milyonu bulmuştur.

Oldukça ihtiyaç olan bir alanda E-Ticaret alanına giren N11, kısa sürede birçok alanda büyük başarılar elde etmeyi başarmıştır. Kurulduğu ilk yıl Perakende alanında Yılın Pazarlama kampanyasında bronz ödül alarak ilk başarısını elde etmeyi başarmıştır. 2014 yılında Yılın En İyi Müşteri Departmanı – Operasyon merkezi dalında gümüş ve bronz ödüller alarak ekibinin de kalitesini gözler önüne sermeyi başarmıştır. 2014 yılında aldığı ödüller sonucunda Güney Kore’de bulunan birçok şirketten yatırımlar alarak büyümesine teşviklerde bulunulduğunu söyleyebiliriz. Alışverişin Uğurlu Yüzü sloganı ile faaliyetlerine devam ediyor olması mağaza ve müşteri sayısının artış göstermesini sağlamakta. 2016 yılı verilerine göre 10 milyon üye barajını geçmiş olduklarını ve günlük 500,000 TL ye yaklaşan bir ciroya sahip oldukları belirtilmekte.

Doğuş Grubunun bu girişimi diğer çalışma alanlarına oranla daha tutulmuş ve daha kazançlı olarak gösterilmiştir. İnternet üzerinden indirimli ürün almayı tercih eden milyonlarca kişi, ilk tercihlerini N11 gibi bilinen platformlar üzerinden yürütmekte. Teknolojik ürünler başta olmak üzere ev aletlerine kadar her kategoride yer alan ürünler ihtiyaçların giderilmesine olanak sağlamakta. Doğrudan üretimler sırasında vazifesinin olmaması üzerine yüklenen sorumlulukların azalmasına olanak sağlamakta. Başvuruda bulunan her mağaza N11 içerisinde satış yapamamakta olup dükkan açabilmek için özel şartlar ve gereksinimler bulunmaktadır. Dükkan açabilmek için gerekli olan şartları internet sitesi üzerinden öğrenebilir, teknik destek personelleri ile görüşebilirsiniz.


N11.com – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Katar Cad. No: 4, İTÜ Teknokent ARI 3, İç Kapı No: 803 – 902 Sarıyer / İstanbul – Türkiye
Telefon: 0212 999 66 70
Telefon: 0850 333 00 11


Beğen  3
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir