ÖSYM giriş sonuç ve telefon iletişim bilgileri

ÖSYM giriş sonuç ve telefon iletişim bilgileri

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında savaşlar nedeni ile ülkemiz içerisinde genç nüfus sayısında büyük azalmalar meydanagelmiş, okuyan kişi bulmada büyük zorluklar çekilmiştir. 190’lı yıllarda ülke içerisinde üniversite sayısı artmasına karşın liseden mezun olan öğrenci sayısı oldukça azdı. Üniversiteler, sınav yapmadan bünyelerine başvuran öğrencilerin tamamını sınavsız olarak üniversiteye alarak eğitim görmelerine olanak sağlamıştı. Sınavsız alımlar yapıldığında bazen kontenjanların aşılma durumunun meydana geldiğini, bu durumda üniversitelerin başvuru sırasına göre alım yaptığını söyleyebiliriz. 1960 yılından sonra liselerden mezun öğrenci sayısının artması nedeni ile üniversiteler her fakültesi için kendilerine uygun bir sınav geliştirmeye başlamışlardır. Her üniversitenin ayrı ayrı sınavlar yapması ve öğrenci adayların birçok üniversite merkezi içerisinde sınava girmesi bazı sorunların da meydana gelmesine neden olmuştu.

1974 yılına gelindiğinde ise üniversiteye giriş sınavların ayrı ayrı kollardan yapılması yerine tek bir merkez içerisinden yürütülmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu bağlamda kurulan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM) üniversite okumak isteyen öğrenciler için çalışmalar yürüterek merkezi bir sınav kurulan oluşturulmasına olanak sağlayarak kafa karışıklıklarına bir son vermeyi başarmıştır. 1981 yılına kadar ÜSYM olarak adlandırılan kurum büyük bir revizyona girerek ismini ÖSYM olarak değiştirmiş, yönetimi başta olmak üzere işleyişlerini tamamında büyük farklılıklar meydana getirmiştir. ÖSYM kurumunun resmi kuruluş tarihi 1974 olarak gösterilmekte olup o günden bu yana üniversitelere giriş için kullanılan en büyük araç olma özelliğine sahip olması ile bilinmekte.

ÖSYM’nin temel görevleri arasında gerçekleştirilecek sınavlar için soru hazırlama, soru geliştirme ve soruların güvenliği yer almaktadır. Bununla beraber sınava girecek öğrenci sayısının kesinleşmesi ile beraber sınav merkezlerinin belirlenmesi, hangi öğrencinin nerede nasıl sınava gireceğinin netleştirilmesi de görevleri arasında yer almaktadır. Sınav sırasında öğrencilerin güvenliklerini sağlaması ve kopya durumlarının önüne geçilebilmesi için komisyonlar oluşturması en büyük sorumlulukları arasında yer almaktadır. ÖSYM, öğrencilerin sınavdan aldıkları puan üzerinden oluşturdukları tercihlere göre yerleşimler yapmaktadır. Vakıf ya da devlet üniversitelerine giriş için gerekli olan sınavlar sonucunda alınan puanalar, kişinin gelecekleri için atması gereken adımların oluşturulmasını sağlamakta. 2017 yılında alınan bir karar ile üniversitelere giriş sınavında uygulanan sınavlarda değişiklikler meydana geldiğini de hatırlatmak istiyoruz.


ÖSYM – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
ÖSYM Genel Müdürlük Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:1 Bilkent / Ankara
ÖSYM Telefon: 444 67 96


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir