Pamukkale Turizm müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Pamukkale Turizm müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Hacı Mazlum Bababalım, 1931 yılında Atatürk’ün Denizli’yi ziyaret etmesi sırasında ona aklındaki fikri iletmiş ve tam not alarak bu proje üzerindeki çalışmalarına başlamıştı. Bababalım’ın hayalinde yer alan proje içerisinde karayolu üzerinden insanların bir şehirden diğer şehre taşınması vardı. O dönemde oldukça hoşa giden bu proje maalesef ki gerçekleştirilememiş, ikinci dünya savaşının bitimine kadar ertelenmiştir. Savaş sonrası meydana gelen yıkımları giderebilmek adına başlatılan çalışmalar dünya ticaretinin giderek artmasına olanak sağladı. Birbiri arkasına yapılan demir ve kara yolları ulaşım ağının gelişmesine büyük oranda katkı sağladı. Hacı Mazlum Bababalım’ın vefat etmesi ile projesinin askıda kalmayacağını, oğulları tarafından 1962 yılında haya geçirildiği ifade edilmekte.

Karayolu yolcu taşımacılığına kurulduğu ilk yıl başlayan Pamukkale Turizm, güzergah olarak 2 seçenek ile faaliyetlerine başladı. Denizli’den Ankara ve İstanbul seferlerini başlatan şirket, kısa zaman içerisinde bölgedeki insanlar tarafından benimsenmiş, verdiği hizmetler ile takdire şayan olarak gösterilmiştir. 1972 yılına kadar bu şekilde devam eden şirket, güzergah yapısını değiştirmiş, genel merkezini Denizli’den İzmir’e taşıyarak daha fazla insana ulaşmayı hedeflemiştir. Ulaşım alanında dünyada birçok örneklere sahip olan şirket, 1976 yılında yolcularına daha iyi hizmet verebilmek adına şehir içi servis uygulamasını getirmiş, yolcularını gidecekleri şehirde adreslerine kadar ulaştırmayı amaç edinmiştir. 1985 yılına gelinde bu alanda birçok rakibinin bulunmasına karşın sektör içerisinde en genç ve en fazla filoya sahip olması ile ön plana çıkmakta.

1990 yılında Pamukkale Turizm rakiplerinden daha önde olabilmek adına döneminin en modern, en teknolojik otobüslerini satın alarak müşterilerine daha hızlı ve iyi hizmet sunmaya çalışmaktadır. VİP Servis hizmetlerini de bu dönemde hayta geçiren şirket, Eğe bölgesinden çıkarak ülkenin en büyük şirketi olma yolunda ilerlemekte. 2000 yılında bilgisayar ve teknolojinin ülke sınırları içerisine giriş yapması Pamukkale Turizmin hizmetlerinde de büyük değişiklikler meydana getirmiştir. Otobüslerinde konfor unsurlarını gözeten şirket ülke içerisinde ilk 2+1 koltuk sistemini getiren şirket olarak gösterilmekte. Teknolojik Otobüs adı altında internet ve film keyfini sınırsız olarak müşterilerine sunması firmanın ulaşım alanında ülkenin en büyük şirketi olarak ilan etmekte.


Pamukkale Turizm – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Pamukkale Turizm Genel Müdürlük Adres: İsmet Kaptan Mah. Gazi Bulvarı No:95 Münir Birsel Plaza K:2 D:4 Çankaya / İzmir
Pamukkale Turizm Müşteri Hizmetleri: 0850 333 35 35


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir