PTT müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

PTT müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

1840 yılında kurulduğunda Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü adını alarak faaliyetlerine başlayan PTT, 2013 yılında özelleştirmeye girerek ismini Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi halini almıştır. 2017 yılında şirketin bünyesinde yer alan devlet hisseleri Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararı alınmıştır. Tarihte yer alan gelişmelerine değinecek olursak; ilk olarak Tanzimat Fermanı döneminde meydana gelen ıslahatlar, yerli ya da yabancı denilmeden tüm vatandaşlarının postasını diyarın bir ucundan bir ucuna taşınabilmesi için bir kurum oluşturulmasına karar verildi. O gün temelleri atılan PTT, Postahane-i Amire adı ile İstanbul’da ilk şubesini açmış, birkaç personel ve dağıtım ekipleri ile ufak bir teşkilat olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Kurulduğu yıllarda daha telgraf keşfedilmediği için ilk etapta tamamen posta üzerine hizmet veren PTT, 1855 yılında Telgrafın İstanbul’a gelmesi ile beraber bünyesinde bir Telgraf müdürlüğünün kurulmasına karar verilmiştir. 1876 yılına kadar sadece yurt içerisinde hizmet veren kurum bu tarihten itibaren global olarak dünya üzerinde faaliyet göstermeye başlamış, ilk kargo teşkilatını 1901 yılında hayata geçirmiştir. Koli taşımı ile başlayan hizmetler sonucunda halk oldukça memnun kalmış, PTT’nin tüm yurt içerisinde müdürlükler açması için dilekçeler ile ricada bulunulmuştur. İstanbul’a ilk olarak 1909 yılında manuel telefonun gelmesi ile beraber bu alanda da özel çalışmalar başlatılmış, kurumun adı Posta, Telgraf ve Telefon olarak değiştirilmiştir.

2013 yılına kadar tamamen devlet bünyesinde hizmet veren PTT, her yıl belirli bir oranda devletten bütçe alımında bulunmaktadır. Ortalama olarak her yıl devletten 430 milyon TL ödenek alan kurum, verdiği hizmetler sonucunda da vatandaşlardan belirli bir ücret alımında bulunmaktadır. Yıllar içerisinde kurum başına getirilen müdürler, kurumun gelişmesine, 81 il ilçe ve kasaba içerisinde şubeler açılmasına olanak sağlamışlardır. Şu an faaliyetlerine Kargo, Banka ve PTTCell hizmetleri adı altında yürüten kuruluş, 2013 yılında bir özelleştirmeye girilmiş, hisselerinin bazıları özel şirketlere devredilme kararı alınmıştır. Devlet, kendi bünyesinde yer alan hisselerini de 2017 yılının ilk aylarında varlık fonuna devredilme kararı alarak çalışmaların profesyonel bir hal kazanmasına olanak sağlamıştır.


PTT – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
PTT Genel Müdürlük Adres: Şehit Teğmen Kalmaz Cad. No:2 Ulus / Ankara
PTT Müşteri Hizmetleri: 444 1 788


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir