Şekerbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Şekerbank müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

1953 yılında Eskişehir’de kurulan Şekerbank, faaliyetlerine ilk başlarda oldukça farklı bir alan üzerine yönelterek çalışmalarına başlamıştı. Türkiye’nin finans açısından en büyük maddi olanaklarına ihtiyaç duyan pancar yetiştiricileri olduğunu dile getiren yetkililer, o dönemlerde pancar yetiştiricilerine maddi destek olabilmek adına bir banka kurmak istemiş ve ilk başlarda adını Pancar Kooperatifleri Bankası adını vermiştir. 3yıl boyunca bu adı kullana banka, ana merkezini1956 yılında Ankara’ya taşımış olup adını Şekerbank olarak değiştirmiştir. 1993 yılına kadar sadece bu alanda hizmet veren banka bu tarihten itibaren özel banka statüsü içerisinde yer alarak hizmetlerini herkese açık bir hale getirmiştir. Bu duruma istinaden hisselerini 1997 yılında halka arz etmek istemesi kurumsal çatısının genişlemesine büyük katkı sağlamıştır.

Genel müdürlük merkezini 1956 yılında Ankara’ya taşıyan Şekerbank, 2004 yılında almış olduğu bir karar sonucunda tekrardan yer değiştirerek genel merkezinin İstanbul’a taşıma kararı almıştır. 2017 yılı itibari ile ülke genelinde 350’ye yaklaşan şube sayısı bulunan Şekerbank, 10 bölge müdürlüğü ve 3 adet yurt dışı temsilciliği ile faaliyetlerine devam etmektedir. Şube ve genel müdürlüklerinde toplamda 5,000’den fazla çalışma arkadaşı bulunan banka prensip olarak personellerinin %53’ünü kadınlardan, %47’sini ise erkeklerden oluşturmakta. Faaliyetlerini daha çok Anadolu sahasında yürüten banka, açmış olduğu ilk şubeler 50 yıldan fazla aynı bölgede aynı şartlarda hizmet kalitesini artırarak devam etmekte.

Şu an için 75 il merkezinde şubesi bulunan Şekerbank, şehir merkezlerinin dışında 100 ilçe noktasında da şube açarak faaliyetlerini en küçük noktalara kadar yaymak istemiştir. Bununla beraber 2000 yılında Kıbrıs’ta bulunan Med Bank’ın %51’lik hissesini satın almış olup bankanın ismini 2001 yılında Şekerbank Kıbrıs olarak değiştirmiştir. Kıbrıs’a başlayan hareket bugün 9 şube olarak genişlemiş olup o bölgede de faaliyetlerin yürütülmesine katkı sağlamakta. Kendi adına birçok iştirak firma açılışı da yapan banka, Şeker Yatırım, Şeker Finans, Şeker Factoring gibi alanlarda da hizmetler vererek maddi açıdan destek olabilecek her hizmeti bünyesinde barındırmaya çalışmaktadır. Diğer bankalar gibi bir anda büyümek istemeyen Şekerbank, yavaş yavaş müşteri kalitesini bozmadan bir ilerleme yakalamak istemekte.


Şekerbank – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Emniyet Evleri Mah. Eski Büyükdere Cad. No: 1/1A Kağıthane / İstanbul – Türkiye
Şekerbank Müşteri Hizmetleri: 444 7 878
Şekerbank Çağrı Merkezi: 0850 222 78 78


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir