Shell Petrol müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Shell Petrol müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Dünya üzerinde yer alan petrol işletmelerinin geçmişine göre oldukça farklı evreden geçerek günümüze kadar ulaşan Shell 1833 yılında minik bir antika dükkan içerisinde düşünülmüştür. Minik bir antika eşyalar ve deniz kabuğu satan bir ticaret hane ile başlayan girişim zamanla dünyanın en büyük şirketlerinden birisi haline gelmiştir. İlk zamanlarında ufak işler yapsa da kurucusu İngiliz Yahudi MarcusSamuel bu küçük işletmeyi ithalat ve ihracat yapan büyük ticaret firması haline getirmeyi istemekte idi. Bir gün Marcus ve ailesi bir anda karar değiştirerek Petrol ticaretine gözünü dikti. 1892 yılında ilk petrol tankerini satın alarak kendilerini bu alana giriş yapan aile Shell’in ilk temellerini bu girişimleri ile başlatmış durumdalar. Kurulduktan sonra 4000 ton Rus gaz yağını taşıma ihalesini alarak başarılı bir şekilde naklini gerçekleştirerek ilk kazançlarını elde ettiler.

1903 yılına gelindiğinde Asiatic Petroleum Company adlı şirketi kurarak alanda kendilerini ispatlayan aile bu alana daha fazla yatırım yapmak istedi. Durdurulamayan Marcus ailesi 1907 yılında Royal/Dutch Petroleum ve Shell Transport and Trading Company firmaları birleşerek Royal Shell Şirketler Grubunu kurdular. Bu ortaklık günümüzde hâlâ devam etmekte olup 1700’ü aşkın alt şirketi bünyesinde barındırmaktadır. Shell’in yükselişi belirli bir süreye kadar gelmiş, bu süreç sonrasında ani düşüşler meydana gelmeye başlamıştır. Şirket iflasın eşiğine kadar gelmiş hatta durum o kadar ciddi bir boyuta gelmiş ki şirketin tasfiyesini bile düşünmüşlerdir. Tam da bu esnada şirketin kaderini belirleyecek hamle atılmıştır. Bu dönüm noktasında şirket piyasaya 500.000 florindik hisse senedi çıkartmıştır. Sıra hisse senetlerinin satışına gelindiğinde ise Shell gurubunun Conda adasındaki sondajlarında petrol bulunduğu haberi yayılmış ve bu sayede tüm hisse senetleri satılmıştır.

Şirketin bu atılımından sonra en önemli ikinci sıçraması ise Rockefeller ailesine çılgınca kafa tutmak olmuştur. Ailenin elinde bulundurduğu Amerikan Petrol Tröstünün elinde olan Çin pazarına rekabet göstermiş ve çılgınca kafa tutarak pazarı Rockefeller ailesinin elinden söküp almıştır. Bu iki sıçrayıştan sonra Shell firması dünya petrol pazarında durdurulamaz bir İmparatorluk halini almıştır.Şirket hakkında söylenti olsa da bu konuda en sağlam bilgi; Dünya devletlerinin gizli belge ve sırlarını açıklayan WikiLeaks, tarafından açıklanmıştır. WikiLeaks’a göre, Shell şirketinin Nijerya devletinin her kurumunda bir gizli adamını sızdırmış ve Nijerya devletinin attığı her adımdan ABD gizli servislerinin bilgi sahibi olmasını sağlamıştır. Shell Şirketler Grubunun logosu da şirketin tarihi kadar eskidir. Şirketin logosu deniz kabuğundan esinlenerek yapılmış ve zamanla şekil ve biçim değişiklikleri göstererek günümüzde ki halini almıştır.

shell en yakın, shell club smart, shell müşteri hizmetleri, shell clubsmart, shell motorist, shell smart, shell petrol, shell yakıt fiyatları, shell kampanyalar, shell indirimler, shell benzin, shell akatyakıt


Shell Petrol – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Shell Petrol Genel Müdürlük Adres: Karamancılar İş Merk. Gülbahar Mah. Salih Tozan Sok. No:18 B Blok Esentepe – Şişli / Ankara
Shell Petrol Müşteri Hizmetleri: 444 1 502 – 0212 376 00 00


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir