TEDAŞ Elektrik müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

TEDAŞ Elektrik müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak bilinen şirket, ülkemizde elektrik alanında başta dağıtım ve perakende satıştan sorumlu kuruluş olarak gösterilmekte. 1994 yılında kurulan kurum bir iktisadi devlet teşekkülü olup faaliyetlerinde gerekli olabilecek sermayenin tamamını devletten karşılamaktadır. Kurumun tarihçesine kısaca bakacak olursak; 1970 yılında alınan bir karar doğrultusunda ülke içerisinde meydana gelen elektrik ihtiyacını karşılamak, bu bağlamda üretim, iletim ve perakende ticari satışını karşılamak adına Türkiye Elektrik Kurumu olarak bilinen TEK kuruldu. 1993 yılına kadar faaliyetlerine devam eden TEK alınan bir karar ile yapılandırılmış ve faaliyetlerine Türkiye Elektrik Üretim A.Ş(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) adı altında kurumsallaşarak devam ettirme kararı alınmıştır.

Elektrik dağıtımı konusunda belirli bir süreye kadar tek başına hizmet veren TEDAŞ, alınan bir karar sonucunda hizmetlerini özelleştirme kararı almıştır. Özelleştirme öncesinde bünyesinde 30,000 personelin bulunduğunu ve yıllık gelirinin ortalama olarak 17,139,179,569 TL olduğu ifade edilmekteydi. Özelleştirme ile beraber birçok şirket ve kuruluş elektrik alanında lisanslar alarak ülkenin belirli başlı şehirlerinde hizmet vermek istemiştir. Yapılan ihaleler sonucunda kazanan şirketler, TEDAŞ’ın sunmuş olduğu hizmetlerin aynısı ya da bir kat üstünü gerçekleştirerek özelleştirmenin farkını hissettirmeye çalışmaktadır.Özelleştirme sonucunda 21 bölgesel dağıtım şirketine bölünen ve özelleşen TEDAŞ, özelleştirme olmasına karşın denetim ve yönetim konusunu halen bünyesinde barındırmaktadır.

Özelleştirme sonrasında kurulan şirketlerden bahsedecek olursak; Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., Meram Elektrik Dağıtım A.Ş., Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş., Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş., Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş olmak üzere 21 şirket günümüzde aktif olarak hizmetlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Şirketler, bağlı bulunduğu bölgeler içerisinde altyapı değiştirme, geliştirme yetkilerine sahiptir. Elektrik dağıtımı konusunda standart ücretlerinin yanında özelleştirme ücretlerini de faturalarına yansıtan şirketler, bazı bölgelerde fahiş fiyatlandırmalar sunduğu da ifade edilmekte. Şirketler, dağıtım başta olmak üzere bakım ve onarım hizmetlerini TEDAŞ bünyesinde yer alan personeller aracılığı ile yürütmektedir. TEDAŞ hakkında daha fazla bilgi ve detaylar için internet sitesini ziyaret edebilir, bilgi edinebilirsiniz.


TEDAŞ Elektrik – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
TEDAŞ Genel Müdürlük Adres: Nasuh Akar Mah. Türk Ocağı Cad. No:2 Balgat – Çankaya / Ankara – Türkiye
TEDAŞ Elektrik Müşteri Hizmetleri: 186


Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir