TRT çağrı merkezi ve telefon iletişim bilgileri

TRT çağrı merkezi ve telefon iletişim bilgileri

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu olarak adlandırılan TRT, medya ve kamu yayıncılığı alanında Türkiye’nin ilk kuruluşu olup gönümüzde halen tek olarak faaliyetlerine devam eden bir oluşumu olarak gösterilmekte. 1964 yılında kurulan oluşum, televizyon yayıncılığı konusunda ülkemizdeki ikinci kanal olup günümüzde birçok alt kanalları aracılığı ile yayıncılığa devam etmektedir. ITÜ TV’nin 1952 yılında yayına başlayıp 1970 yılında kapanması, belirli bir süreden sonra TRT’nin medya alanında tek el olmasına olanak sağlamıştır. 1990 yılında bakanlar kurulunda alınan karar sonucunda özel televizyon kanalı açma izinlerinin verilmesi TRT’nin medya alanındaki liderliğine ortak oluşturacak oluşumların gün yüzüne çıkmasına olanak saplamıştır. 1896 yılına kadar TRT 1 kanalı ile yayın hayatına devam eden oluşum, bu yıldan itibaren TRT 2 kanalını da aktif hale getirmiştir.

Hayatımıza sadece televizyon yayını ile dahil olmayan şirket, 1965 yılında açmış olduğu radyo yayını ile medya alanının şekillenmesine, başta haber alanında birçok gelişmenin ülke içerisine yayılmasını radyo aracılığı ile gerçekleştirdiler. Başta sanat müziği olmak üzere halk müziği, batı müziği gibi yayınlar gerçekleştiren radyo seçim zamanlarında 24 saat yayın yaparak ülke geneline bilgiler veriyordu. İlk televizyon yayını 1968 yılında Ankara’da bulunan stüdyoda gerçekleştirilmişti. Yayınlar ilk başlarda haftanın 3 günü sadece 3 saat olacak şekilde yürütülmekteydi. 1 yıl boyunca bu şekilde ilerleyen yayınlar haftanın dört gününe, sonrasında ise beş gününe çıkartılarak aktif hale getirildi. İlk spor karşılaşmasını 1971 yılında yayımlayan TRT, Karşıyaka ile İstanbulspor arasında geçen mücadeleyi ekranlara taşıyarak bu alanda bir ilke imza atmıştı.

1986 yılından itibaren çoklu kanal sistemine geçen TRT, yayınlarını daha çok kültür ve haber olaylarını ele alacak şekilde gerçekleştirmekteydi. 2006 yılında çocuklara yönelik açılan TRT Çocuk, daha çok eğitici içerikler ele alarak çocukların gelişimine büyük oranda katkı sağlamayı amaçlamıştır. 2009 yılından bu yana birçok kişinin müdavimi olduğu TRT Belgesel, HD kalitede profesyonel seslendirilmiş belgesel yayınları yayımlamaya başlamıştır. Bugüne kadar yüzlerce dizi, film, yarışma, program yayınları gerçekleştiren kurum, yayıncılık alanda birçok kanalın örnek aldığı bir yapıya sahip olmakta.


TRT – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: TRT Genel Müdürlüğü Turan Güneş Bulvarı OR-AN / Ankara – Türkiye
Müşteri Hizmetleri: 444 0 878


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir