Türk Telekom müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Türk Telekom müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Telekomünikasyon alanında hizmet verebilmek amacı ile PTT bünyesinden 1995 yılında ayrılan Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi, devlet tarafından kurulan bir şirket olmasına karşın özelleştirme hizmetleri sonucunda birçok hisse sahibi tarafından ortak olarak yönetilmektedir. Özelleştirme konusunda ilk adımları 2005 yılında atılan Türk Telekom, yapılan anlaşmalar sonucunda hisselerinin %55 gibi bir kısmını Suudi Arabistan kökenli Oger Telekom’a devretmiştir. Özelleştirme kararı şu an için 21 yıllığına gerçekleşmiş olup bu anlaşma karşılığında 6 milyar 550 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Bu tutar 2013 yılında yapılan üçüncü havalimanı ihalesine kadar kamu alanında yapılan özelleştirmelerden elde edilen en büyük gelir olma özelliğine sahipti.

Türk Telekom şirketinin devredilmesi ile beraber bünyesinde yer alan bazı hizmetler çeşitli kurum ve kuruluşlara devredilmiştir. Kablolu televizyon ve internet hizmetleri Türksat bünyesine, deniz haberleşme ve seyir güvenliği hizmeti ise Gemi Kurtarma ve Kıyı Emniyeti genel müdürlüğüne devredildi.  Daha 2000 yılında iken şirkette çalışan personel sayısı 70,000’iken özelleştirme sürecinin başlaması ile bu rakam oldukça gerilere doğru ilerlemiştir. Türk Telekom bünyesinde çalışan kişilerin bazıları diğer kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılırken alanında uzman bazı personellerde kadroya eklenmiştir. Şu an için mevcut personel sayısının 30,000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl açıklanan Türkiye’nin en değerli markaları listesinde üst üste iki yıl birincilik elde ederek alanında lider olduğunu rakiplerine hissettirmiştir.

Özelleştirme sonrasında çalışmalarına son sürat devam eden şirket, Avea bünyesinde bulunan hisselerini artırarak şirketin tamamını satın almış ve mobil alanda iletişim lideri olabilmek adına birçok yenilik meydana getirmiştir. 2016 yılı sonunda TTNET ve Mobil alanındaki faaliyetleri tek çatı altında toplaması hizmet kalitesini daha geniş alanlara ulaştırmasına olanak sağlamıştır. 2015 yılı sonu verilerine göre toplamda 17 milyon mobil aboneye sahip olan şirket, IPTV alanında da hizmet vermekte olup bu alanda 2 milyondan fazla aboneye sahiptir. Yurt içerisinde gerek telefon gerekse internet hizmetleri bakımından altyapıya büyük oranda önem veren şirket, rakiplerine oranla verdiği hizmetlerden daima ön adımda yer alarak her yıl çeşitli ödüllere layık görülmektedir.


Türk Telekom – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
İstanbul Genel Müdürlük Adres: Gayrettepe Mah. Yıldız Posta Cad. No:40 Gayrettepe Beşiktaş / İstanbul – Türkiye
Ankara Genel Müdürlük Adres: Turgut Özal Bulvarı 06103 Aydınlıkevler / Ankara – Türkiye
Türk Telekom Müşteri Hizmetleri: 444 1 444


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir