Vodafone müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Vodafone müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Telekomünikasyon alanında uluslararası hizmet veren Vodafone müşteri hizmetleri, Birleşik Krallık merkezli bir şirket olup birçok ülkenin iletişim kanallarını yönetmesi ile bilinmekte. 1991 yılında kurulan şirket, 26 yıllık geçmişi ve deneyimi sayesinde 30 ülkenin telekomünikasyon işlemlerini yürütebilecek bir gelişime ulaşmış, bu alanda yatırımlar gerçekleştirerek büyüme yolunda emin adımlar atmaya devam etmiştir. IT alanında kurumsal hizmetler veren şirket, bu hizmetlerini 65’den fazla ülkeye yayarak iletişim alanında bir dünya devi olabilmek adına büyük hamleler atmaya çalışmıştır. Birçok ülke gibi Türkiye’de de faaliyet gerçekleştiren Vodafone, 2005 yılında TMSF tarafından TELSİM şirketine el konulması sonucunda açık artırma ile şirketin tüm haklarını satın alması ile çalışmalarına başlamıştır.

Açık artırma yolu ile yapılan satın alma sonucunda ülkemizdeki faaliyetlerine başlayan Vodafone, 2006 yılından bu yana ülkemiz içerisinde yatırımlarını artırarak büyüyen bir şirket konumuna gelmiştir. 5,000’den fazla çalışanı bulunan şirket, Türkiye içerisinde aktif olarak görev yapan 1,500’den fazla Cep Merkezi açarak kullanıcılarına anlık olarak hizmet vermeye çalışmaktadır. Aktif olarak 2G, 3G ve 4.5G bağlantı hizmeti veren şirket, 5G alanında ve yerli baz istasyonu alanında faaliyetlere destek vererek büyük ortaklıklara imza atmıştır. Mobil İnternet alanına büyük yatırımlar gerçekleştiren şirket, bu alanda en hızlı internet servisi olma özelliğine de sahip olmakta. Aynı zamanda kurumsal müşterileri için Bas Konuş ve Telesekreter hizmetleri de vermesi tercih edilebilirlik oranının artmasına olanak sağlamakta.

vodafone kontör yükleme, vodafone kampanya, vodafone tarifeleri, vodafone iletişim, vodafone faturalı, vodafone telefon, vodafone müşteri hizmetleri, vodafone çağrı merkezi

Vodafone, yapmış olduğu yatırımların meyvesini oldukça kısa sürede almış bir şirkettir. 10 yıllık bir sürenin ardından 25 milyona yaklaşan abonesi ile ülkemizin telekomünikasyon alanında hizmet veren 2.büyük şirketi olarak gösterilmesini sağlamıştır. Abonelerin çoğunluğu bireysel kullanıcılardan oluşmakta olup son zamanlarda gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde kurumsal müşteriler de elde edebilmesini sağlamıştır. 2009 yılında İstanbul’da meydana gelen sağanak yağış sonrasında İkitelli’de bulunan merkez binasını su basmış ve birçok verinin kaybolmasına neden olarak kısmi olarak mağduriyetler yaşatmıştır. Her kullanıcı için özel paketler oluşturan Vodafone, Konuşma Dakikası, SMS ve İnternet Paketinden oluşan hizmetlerini uygun fiyatlar ile sunmaya çalışması büyümesine katkı sağlayan en önemli etmenlerden birisi olarak gösterilmekte.


Vodafone – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: İdealtepe Mah. Denizciler Cad. Dik Sok. NO: 12-10 Posta Kodu: 34841 Küçükyalı Maltepe / İstanbul – Türkiye
Vodafone Müşteri Hizmetleri: 542
Vodafone Çağrı Merkezi: 0542 542 00 00


Beğen  5
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar 9