Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YÖK) iletişim bilgileri

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YÖK) iletişim bilgileri

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 1961 yılında kurulan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, lisans, önlisans, yüksek lisans eğitimi alan fakat maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere maddi durum karşılayan, bütçesi tamamen özel olup tamamen ssyal hizmet vermeyi amaçlayan bir kurum olarak gösterilmekte. 1961 Anayasasının 61. Maddesine göre; Devlet, maddi imkanı yeterli olmayan öğrencilerin en yüksek tahsiline kadar yanında olmalarını, maddi konular başta olmak üzere meydana gelebilecek her itiyaçlarını karşılamaları buyurulmuştur. Bu bağlamda 1961 yılında açılan KYK; 1962 yılında öğretim kredisi vermeye başlamıştır. 1985 yılına kadar tek burs çeşidi ile devam eden kurum 1985 yılından itibaren katkı kredisi adındaki yeni destek çeşidini hizmete sunmuştur.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, bugün ki görünümünü 2004 yılında almıştır. Kredi seçeneklerinin yanında burs verme işlemine başlayan kurum, öğrencilerin en büyük umutları arasında yer almaktadır. Her yıl almış olduğu ödenek sayısını öğrenci sayısına göre artıran kurum, 2017 yılı içerisinde 11,336,431,000 TL ödenek alarak bunu öğrenciler için en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Kredi ve burs tutarı eşit miktarda olup 2018 yılı içerisinde 475 TL olarak verilecektir. Üniversite kazanan öğrenciler, okullarının açılmasının 2. Ayında KYK tarafından açılan burs ve kredi başvurularını doldurarak ödenekten kendilerine ayrılan tutarın alımını yapabilirler. Başvurular sırasında öğrenci ailesinin ekonomik durumu, aylık geliri gibi etmenlere dikkat edildiğini hatırlatmak istiyoruz.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere sadece maddi konularda destek sağlayan bir kurum değildir. Öğrencilerin en temel sorunlarından birisi olan barınma konusuna da el atan KYK, 81 il ve illere bağlı tüm ilçelerde öğrenci yurtları açarak öğrencilerin devlet tarafından korunaklı merkezlerde barınmalarını sağlar. Almış olduğu ödeneğin büyük bir kısmını bu yurtlara harcayan KYK, son yıllarda tüm yurtlarını yıkıp yeniden inşa etmiş, her birisini çağın gerektirdiği modernizasyon sistemleri ile güçlendirmiştir. Yurt ücretlerinin standart olmadığını, bazı bölgelerde KYK ile özel kişiler arasında yapılan anlaşmalar sonucunda yarı özel yurtların inşa edildiğini söyleyebiliriz. Ortalama olarak yurt ücretleri 2018 yılında 275 TL’den başlayacağını söyleyebiliriz.


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YÖK)
YÖK Genel Müdürlük Adres: Söğütözü Mah. 2176 Sok. No:25 Çankaya / Ankara
YÖK Telefon: 444 19 61


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir