Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğrenci işleri ve telefon iletişim bilgileri

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğrenci işleri ve telefon iletişim bilgileri

ÖSYM ile beraber hayata geçirilen bir diğer eğitim kurumu olarak gösterilen Yükseköğretim Kurulu 6 Kasım 1981 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Kurumun amacı, Yükseköğretim Kurulunun başta öğretimlerini planlayarak öğretim düzenlemesinde bulunmak, yönetmek, denetlemek, bilimsel araştırma faaliyetlerine yönlendirme olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bir eğitim kurumunun yasalar çerçevesinde belirli amaç ve ilkeler doğrultusunda kurulmasını sağlamak, gelişimini doğru yönlendirmek, kuruma ayrılan ödenek ve kaynakların amaçlarına uygun olarak kullanılmasını sağlamak olduğu da ilave edilmekte. Öğrenci yetiştirilmesi ile beraber öğretim elemanı da yetiştirmekle yükümlü olan kurum tüm hak ve sorumluluklarını 1982 anayasası içerisinde kendisine belirtilen yetkilerden almaktadır. Bu kurum aslında ülke içerisindeki kargaşaların sona ermesine, dağınık düzenin tek bir çatı altında toplanmasına olanak tanımıştır.

Yükseköğretim Kurulu, 1982 yasasından almış olduğu yetkileri kullanarak eğitim kurulumlarının idaresi başta olmak üzere akademik ve kurumsal yapılarında büyük düzenlemeler getirmiştir. Bu düzenlemeler sonucunda ülke içerisinde yükseköğretim kuruluşları tek bir çatı altında toplatılmış, tek bir merkezden yönetilmeye başlanmıştır. Eğitim kuruluşlarında düzenlemeler getirilerek eğitim enstitüleri eğitim fakültelerine dönüştürülmüş, akademik üniversiteler bünyesinde konservatuvar bölümleri başta olmak üzere lisans, ön lisans ve enstitüler açılması kararlaştırılmıştır. Böylelikle gelecek için nitelikli bireyler yetiştirilmesinin önü açılmış, yüksek eğitim alanında tek yetkili birim Yükseköğretim Kurulu ilan edilmiştir. Üniversiteler ile ilgili çalışma yapması için devletten yıllık bir bütçe alan kurum, bu bütçeyi en iyi şekilde kullanmaya çalışmaktadır.

2017 yılında toplamda 49 milyon 500 bin TL ödenek alan Yükseköğretim Kurulu, bu bütçeyi üniversitelerin büyüklüğüne göre dağıtmakta olup gelişimlerinin sağlanmasına, yeni fakülteler inşa edip ülkemizde birçok yeni bölüm oluşmasına katkı sağlamaktadır. 2017 yılı içerisinde yapılan seçimler sonucunda kurulun başkanlığına atanan Yekta Saraç, 2021 yılına kadar vazifesini yürütecek olup bu alanda önemli değişiklikler meydana getireceğini belirtmektedir. Sınav sistemleri başta olmak üzere birçok konuda meydana gelen değişiklikler bu yıl öğrencilerin sınav streslerinin azalmasına neden olmuştur. Daha önce 2 sınavdan oluşan üniversiteye giriş, alınan karar ile teke düşürülmüş, üniversiteye girmek isteyen kişiler tek sınav üzerinden istedikleri bölümlere yerleşebilmektedirler.


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK)- Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
YÖK Genel Müdürlük Adres: YÖK Başkanlığı Üniversiteler Mah. 1600. Cad. No:10 Bilkent / Ankara
YÖK Öğrenci İşleri: 0850 470 09 65


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir