Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ve telefon iletişim bilgileri

Türkiye’ninüç kamu bankasından birisi olan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı döneminde Mithat Paşa tarafından kurulmuştur. Mithat Paşa, köylerde ve kasabalarda halk tarafından uygulanan imece usulünden esinlenerek banka fikrine kapılmış ve bunu ilk olarak Pirot kasabasında uygulamaya almıştır. 1867 yılında çıkan Memleket Sandıkları Nizamnamesi kanunu ile Osmanlı topraklarında aktif hale getirilen sandıklar bankanın faaliyetlerini uzun yıllar sürdürmesine katkı sağlamıştır. Ziraat Bankasının resmi olarak kuruluş tarihi ise 15.08.1888 olarak gösterilmekte. Memleket sandıklarının kaldırılarak modern görünümlü ilk banka şubeleri ilk kez bu tarihte görülmeye başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı ile oldukça zor günler yaşayan Anadolu toprakları işgallerle karşılaşmaya başlamıştı. Ülke içerisinde başlayan işgallerden de nasibini alan Ziraat Bankası tüm şubelerini İzmir’de bulunan idare merkezine, Yunanlıların kontrolüne bırakmak zorunda kalmıştır. 1920 yılında TBMM hükümeti Yunan kontrolünde bulunan tüm şubeleri dağıtmış ve bankanın kontrolünü Ankara’da bulunan şubeye vermiştir. 1922 yılında ise İzmir ve İstanbul şubeleri aktif hale getirilerek Ankara Şubesine bağlanmıştır.

1924 yılında alınan bir kararla devlet kurumu olmaktan çıkartılan Ziraat Bankası Anonim Şirkete dönüştürülerek yönetilmeye başlanmıştı. Büyüme konusunda pek endişesi olmaması ve ülke içerisinde her noktada şubelerin var olabilmesi bankaya yetip de artıyordu. Bununla beraber 1975 yılında ilk olarak Hamburg sonrasında ise Kıbrıs’a şubeler açmış ve bu durum bankanın büyüme hızının bir anda zirveye tırmanmasına olanak sağlamıştır. Bu durum kontrol mekanizmasında bozulmalar meydana getirdiğini belirten yöneticiler, yerinde yönetimin getirilmesini istedi. 1977 yılında alınan bir kararla bölge müdürlükleri kurulmaya başlanmış ve yönetimin kolaylaştırılması sağlanmıştır. Tarıma destek veren ilk banka olan Ziraat Bankası 1988 yılında çiftçilere yönelik kredi faaliyetlerine başlamış ve bu alanda özel birimler oluşturularak üretici ile arasında bir bağ kurmaya çalışmıştır. 1989 yılında ise banka ülkedeki ilk kredi kartı dağıtımını yapmaya başlamış ve bireysel kullanıcılar için tüketici kredisini aktif hale getirmiştir.

Şu an dünyanın birçok noktasında 100’den fazla şubesi bulunan Ziraat Bankası, ülke içerisinde tüm il ve ilçede şubesi bulunan banka olarak bilinmektedir.


Ziraat Bankası – Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri
Adres: Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:8 06107 Altındağ / Ankara – Türkiye
Müşteri Hizmetleri: 0850 220 00 00
Genel Müdürlük: 0312 584 20 00


Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir